حتما قبل از خرید راهنمای خرید مخزن آب که توسط تانکر آنلاین آماده شده است را بخوانید تا بتوانید خرید مخزن آب شرب و بهداشتی مطمئنی انجام دهید. مخازن ذخیره‌سازی آب دارای انواع مختلف در شکل و ابعاد و جنس پایه مواد است. آنها را میتوان از جنبه‌های مختلف دسته بندی کرد. بسته به نیاز از هر کدام از انواع مخازن می‌توان بهره برد.

مقاله مرتبط: بهترین مخزن آب

قبل از خرید مخزن باید ویژگی‌های مخازن را بررسی کرد و با نیاز مشتری و محل نصب مخزن تطبیق داد. از این رو راهنمای خرید مخزن آب اهمیت ویژه‌ای دارد که می‌توان از متخصصان این عرصه مشاوره گرفت. مخازن بتنی امروزه کارایی زیادی ندارد. زیرا ساخت سختی دارند، سنگین هستند و جا به جایی آنها ممکن نیست. اما مخازن فلزی و پلاستیکی در طیف گسترده‌ای استفاده می‌شود.

مخزن آب مناسب برای ساختمان کدام است؟

عموما برای استفاده خانگی و آپارتمانی از مخزن پلی اتیلن استفاده می‌شود. زیرا آنها از نوع پلی اتیلن فود گرید تهیه می‌شود که کاملا بهداشتی هستند. دارای عمر بالایی هستند. به دلیل ساختار مستحکم پیوندهای بسپار پلی اتیلن واکنشی با مواد داخل مخزن نمی‌دهد و هیچگونه تغییر رنگ و بو و مزه‌ای نمی‌گیرند. وزن بسیار کمی دارند که حمل و نقل راحتی دارند. این مخازن پلاستیکی به دلیل اینکه در اشکال متنوعی قابلیت ساخت دارند در کمترین جای ممکن قابلیت نصب دارد. برای مثال مخازن کتابی یا مکعبی و همچنین مخازن زیر پله‌ای از انواعی هستند که فقط از جنس پلی اتین (پلاستیکی) ساخته می‌شود.

مقاله مرتبط: محاسبه حجم مخزن

همچنین اگر برای کاربرد ذخیره سمپاشی، دامپروری، صنایع شیمیایی و غذایی که مواد شیمیایی خطرناک و خورنده مانند اسید و باز نیاز به مخزن اسید باشد بهترین گزینه مخازن پلاستیکی است که خورندگی در آن رخ ندهد. همچنین مخازن تقویت شده با الیاف وجود دارد که بسیار مستحکم و در عین حال سبک هستند که به صورت مدولار وجود دارد. بنابراین در مسیرهای صعب العبور قابلیت نصب را دارد. زیرا به صورت Sheet می‌باشد و در محل اتصال می‌یابد. مخزن پلاستیکی از حجم‌های بسیار کم تا چند هزار لیتر قابلیت تولید دارد. بنابراین نیاز اکثر مشتریان را بر طرف می‌سازد. زمان ساخت و مواد اولیه مخازن پلاستیکی بسیار کمتر از دیگر مخازن است.

مقاله مرتبط: مخزن GRP

قیمت مخزن آب مقرون به صرفه

بنابراین توجیه اقتصادی بالایی در کنار مزایای زیاد آن دارد. همچنین اگر برای موارد شرب نباشد مانند مخازن سمپاشی می‌توان از مواد بازیافتی نیز استفاده کرد که خود سبب کاهش بیشتر هزینه‌ها می‌شود. اما با توجه به اینکه آنها در انواع تک لایه تا چند لایه و فوم دار تولید می‌شود در شرایط سخت آب و هوایی اعم از سردسیر و گرمسیر نیز قابلیت استفاده دارد و باید از مخازن فوم دار بهره برد.

محصول مرتبط: دریچه منهول

استفاده از مخازن دو و یا چند لایه زمانی است که مخزن در معرض نور فرابنفش باشد. به دلیل اینکه نور UV سبب ایجاد و رشد جلبک در مخزن می‌شود با وجود دو و یا تعداد بیشتری از لایه‌ها از رسیدن نور UV جلوگیری می‌شود. پس به هنگام خرید باید به این موارد دقت کرد. با همه خوبی‌های مخازن پلاستیکی، آنها در برخی شرایط یعنی وجود ضربات شدید و شی تیز خیلی مقاوم نیستند و همچنین زمانیکه محیط در معرض شدید آتش باشد باید از مخازن فلزی استفاده کرد. امروزه مخازن فلزی با پوشش فلز روی به روش گرم و سرد خود نوع دیگری از مخازن یعنی مخازن گالوانیزه و مدولار گالوانیزه را تشکیل می‌دهد که در مقیاس صنعتی کاربرد دارد. اما آن‌ها از لحاظ بهداشتی، سبک وزنی و اقتصادی بودن نسبت به مخازن پلاستیکی ارجح نیستند.

محصولات پیشنهادی: دریچه منهول ترافیکی

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *