مخزن,تانکر

استفاده از مخزن آب برای ساختمان مصارف شرب و غیر شرب (مخازن ذخیره سازی آب آتش نشانی، کشاورزی، پرورش ماهی و یا کاربردهای صنعتی دیگر) است. اصولا مخزن آب برای ساختمان جهت تامین آب شرب ساکنین ساختمان مورد استفاده قرار میگرد.

بنابراین باید ویژگیهای نگهداری مخزن آب شرب در مخزن انتخابی موجود باشد. مخازن از لحاظ جنس میتواند فلز، بتن، مخزن گالوانیزه، مخزن پلیمری و مخزن کامپوزیتی یا مخزن SMC باشد. همچنین آنها دارای اشکال مختلف اعم از عمودی، افقی، زیرپله‌ای، کتابی، مدولار هستند که بسته به شرایط موجود باید یک جنس و شکل مناسب برای مخزن انتخاب شود.

با توجه به اینکه آب آشامیدنی نباید کوچکترین تغییری در بو، مزه و رنگ آن داشته باشد، باید مخزنی انتخاب شود که اجزای آن با آب واکنشی ندهد. ساختار مخازن پلیمری به گونه‌ای است که مقاومت شیمیایی بالایی دارد و تغییری در کیفیت آب ایجاد نخواهد کرد. از طرفی دانسیته کمتر آنها نسبت به مخازن فلزی و بتنی سبب میشود که حمل و نقل آن آسان باشد و راحتتر به محل نصب انتقال یابد.

مقالات پیشنهادی : دریچه منهول کامپوزیت

سطح صیقل درون این نوع مخازن سبب میشود که رسوباتی در آن ایجاد نشود. انواع دو و سه لایه آن مقاوم در برابر اشعه خورشید است که از رشد باکتری و جلبک جلوگیری میکند. بسته به فضای موجود در پشت بام که اگر ارتفاع زیاد موجود باشد از انواع عمودی، اگر مساحت زیاد باشد از نوع افقی و در مواردی که فضای کمی وجود دارد از مخازن کتابی، همچنین از فضای بلا استفاده زیرپله از مخزن زیرپله‌ای میتوان بهره برد.

مقاله مرتبط: محاسبه حجم مخزن

اگر ساختمان در مسیر صعب العبور و کوهستانی ساخته شده باشد میتوان از مخازن مدولار که در محل آماده و نصب میشود استفاده کرد. برای تهیه مخزن علاوه بر فاکتورهایی که مصرف کننده نیاز دارد باید به قیمت آن نیز توجه داشت. مخازن پلیمری قیمت کمتری نسبت به فلز دارد و مزایای زیادی نیز دارد که پیشتر توضیح داده شد. بنابراین با پیشرفت علم و ورود مخازن پلاستیکی، آنها برای ساختمان میتواند یک انتخاب مناسب باشد.


محصولات پیشنهادی: مخزن فایبرگلاس

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *